McLaren znalazł kupca na swoją siedzibę w Woking za 170 mln funtów

McLaren znalazł kupca na swoją siedzibę w Woking za 170 mln funtów

O tym, że McLaren planuje sprzedać swoją słynną siedzibę w Woking wiadomo już od zeszłego roku. Dziś wiemy jednak jaka jest kwota transakcji i kto stanie się nowym właścicielem kultowego w pewnych kręgach budynku.

Dlaczego firma sprzedaje swoją siedzibę? McLaren Woking

McLaren w ostatnich latach mocno wojuje na rynku aut sportowych wprowadzając kolejne udane egzemplarze. Nie oszukujmy się jednak – jest to firma, która produkuje samochody sportowe, na wcale nie taką dużą skalę, a jak to się mówi – 170 milionów funtów (około 900 mln PLN) piechotą nie chodzi. Posiadanie swojej stajni w F1 też nie jest tanią zabawą, choć na tym polu firma się broni, bo to cenna uwaga, marketing i mnóstwo technologii.

Niemniej jednak należy wnioskować, że kasa powoli pustoszeje. Jak w przypadku wielu innych firm, za winowajcę można uznawać pandemię Covid-19, która mocno nadszarpnęła wiele portfeli potencjalnych klientów marki. W maju 2020 roku McLaren zredukował zatrudnienie o 1200 osób w 3 działach firmy, a to jest utrata ponad 1/4 pracowników.

Wiemy także, że firma uzyskała pożyczkę w wysokości 150 mln funtów od Narodowego Banku Bahrajnu, a także starała się pożyczyć kolejne 275 milionów GBP pod zastaw kolekcji klasycznych samochodów i obiektów w Woking. Finalnie jednak stanęło na decyzji sprzedaży całej siedziby w Woking. Gdy oferta trafiła na rynek we wrześniu 2020 roku liczono na kwotę ponad 200.000.000 GBP, finalnie jednak McLaren zgodził się na znacznie mniej.

Sprzedaż i wynajem siedziby McLaren Woking

Sprzedaż obiektu nie jest jednak próbą przeniesienia się w inne miejsce. Strategia brytyjskiego producenta egzotycznych aut, to sprzedać i wynająć. Tak też się stanie – nowy właściciel, firma inwestycyjna GNL zapłaci za obiekt 170 mln funtów, a następnie wynajmie ją McLarenowi na kolejne 20 lat, za co przyjdzie płacić McLarenowi pewnie niemałe pieniądze. Czego jednak się nie robi, by biznes działał dalej, mimo trudnych czasów – w tym miejscu należy zaznaczyć, że obecnie produkcja pojazdów została wstrzymana, a sprzedaż tych już wyprodukowanych spadła globalnie.

Jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że ten światowej klasy obiekt stanie się częścią portfolio GNL

James Nelson – dyrektor generalny gnl

GNL to notowany na nowojorskiej giełdzie fundusz powierniczy zajmujący się inwestowaniem w nieruchomości, który swóją strategię opiera na modelu „sprzedaj i wynajmij”. Tego właśnie poszukiwał McLaren.

Co właściwie zostaje sprzedane? Obiekty McLaren Woking to dość unikalne miejsce

Baza McLarena została zbudowana w 2004 roku, a w 2010 uzyskała certyfikat Carbon Trust Standard. Powszechnie uważa się, że to najnowocześniejszy obiekt swojej kategorii, który automatycznie sam czyści własne dachy, a okoliczne jeziorka wykorzystuje do procesów chłodzenia.

Najnowocześniejsze budynki siedziby głównej McLaren Group zdobyły liczne nagrody, zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Normana Fostera

Transakcje zostanie sfinalizowana w drugim kwartale 2021 roku. Obecnie McLaren zajmuje 3 miejsce w rankingu konstruktorów F1, a Lando Norris – gwiazda zespołu zajmuje czwartą lokatę. Norris poza dobrymi wynikami przynosi także dobry PR, ponieważ jest to jeden z ulubieńców fanów F1.

Udostępnij, jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Produkcja samochodów w Czechach wzrosła w ubiegłym roku o 10 procent, pomimo utrzymujących się skutków pandemii, niedoborów chipów i kryzysów energetycznych.
2023-01-20
Prognozy na 15 stycznia 2023 wskazują na stabilność ceny paliw, jednak warto regularnie sprawdzać ceny w różnych lokalizacjach.
2023-01-13
Volkswagen inwestuje w produkcję akumulatorów: w Polsce: decyzja co do lokalizacji, może zostać podjęta wkrótce.
2023-01-12
Firma SsangYong, producent samochodów sportowych i terenowych, zostaje oficjalnym sponsorem Wisły Płock - polskiego zespołu piłkarskiego.
Wypadek na rondzie - sprawca to młody kierowca 18 lat, nie panował nad pojazdem, przeciął rondo i zakończył jazdę na skrzyżowaniu.
2023-01-10
Nissan Qashqai został najlepiej sprzedającym się samochodem w Wielkiej Brytanii w 2022 roku, pomimo trudności z dostępem do części.