BMW iDrive 8 – poznaj najnowszą generację systemu inforozrywki

BMW iDrive 8 – poznaj najnowszą generację systemu inforozrywki

Wielu z niesmakiem mówiło o pierwszym SUV-ie BMW – modelu X5, podobnie było z pierwszymi wariantami systemu iDrive. Pokrętło i centralny ekran do zarządzania wszelakimi systemami w samochodzie były czymś nowym – miały też wady wieku dziecięcego. Narzekać można było na kiepską intuicyjność, słabą ergonomię czy prędkość działania – to jednak było 2 dekady temu. Dzisiaj BMW pokazuje już najnowszą – 8. generację systemu inforozrywki – BMW iDrive 8.

To, co zaczęło się 20 lat temu wraz z wprowadzeniem obrotowego pokrętła i cyfrowego wyświetlacza, jest teraz wszechstronnym, inteligentnym, wielozmysłowym doświadczeniem dostosowanym do użytkownika.

~BMW, PressClub

BMW chwali się, że nowy system zmienia paradygmat systemu inforozrywki – celuje w naturalny dialog między użytkownikiem a pojazdem – w intuicyjny, osobisty i angażujący emocjonalnie sposób. Brzmi górnolotnie – jak będzie w praktyce, czas pokaże. 10 lat temu, gdy na rynek zaczęły wchodzić pierwsze systemu zarządzania pojazdem za pomocą komend głosowych, także było sporo wad. Mniejsi producenci wciąż nie poradzili sobie z wieloma problemami i często nawet prosta komenda wywołania kontaktu z telefonu stanowi uciążliwą barierę. Koncerny takie jak BMW czy Mercedes inwestują spore kwoty, czas i angażują duże grupy badawcze, aby systemy te działały sprawnie – i zdaje się, że z efektami.

BMW iDrive 8 generacji – jakie zmiany?

Centrum wydarzeń oczywiście jest nowe oprogramowanie, które pozwala lepiej wykorzystać hardware i rozwijającą się sieć IoT (Internet rzeczy). System ten obsługuje zupełnie nową generację wyświetlaczy, elementów sterujących i rzekomo bardzo wydajną łączność pozwalająca sprawnie przetwarzać spore ilości danych.

System ma się „uczyć” kierowcy i dostosować funkcje w sposób indywidualny. Został zaprojektowany tak, aby wszelkie interakcje odbywały się poprzez naturalny dialog oraz obsługę dotykową za pośrednictwem zakrzywionego wyświetlacza. Jak to już w przypadku marketingu nowych technologii bywa – hasła są naprawdę czarujące i górnolotne.


„Great Entrance Moments” nadają emocjonalności relacji między kierowcą a pojazdem, jeszcze zanim kierowca wejdzie na pokład. Nowe doświadczenie klienta wita kierowcę i zaprasza go do pojazdu zgodnie z dokładnie zaplanowaną choreografią. Podczas podróży „My Modes” wykorzystują wszechogarniającą grę różnych funkcji, aby wyczarować wyjątkowe chwile z połączenia właściwości pojazdu i wnętrza dostosowanego do aktualnej sytuacji.

~BMW, PressClub

Jakie modele dostaną BMW iDrive 8 w pierwszej kolejności?

Proces wdrażania tego systemu zajmie trochę czasu, jednak jeszcze w 2021 roku znajdziemy go na pokładzie modeli BMW iX oraz BMW i4 – w takie właśnie kolejności. Modele też są nośnikami dla logo po re-brandzie.

Udostępnij, jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Produkcja samochodów w Czechach wzrosła w ubiegłym roku o 10 procent, pomimo utrzymujących się skutków pandemii, niedoborów chipów i kryzysów energetycznych.
2023-01-20
Prognozy na 15 stycznia 2023 wskazują na stabilność ceny paliw, jednak warto regularnie sprawdzać ceny w różnych lokalizacjach.
2023-01-13
Volkswagen inwestuje w produkcję akumulatorów: w Polsce: decyzja co do lokalizacji, może zostać podjęta wkrótce.
2023-01-12
Firma SsangYong, producent samochodów sportowych i terenowych, zostaje oficjalnym sponsorem Wisły Płock - polskiego zespołu piłkarskiego.
Wypadek na rondzie - sprawca to młody kierowca 18 lat, nie panował nad pojazdem, przeciął rondo i zakończył jazdę na skrzyżowaniu.
2023-01-10
Nissan Qashqai został najlepiej sprzedającym się samochodem w Wielkiej Brytanii w 2022 roku, pomimo trudności z dostępem do części.