Wynajem długoterminowy i auto-abonament w 2021 roku.

Wynajem długoterminowy i auto-abonament w 2021 roku.

Wynajem długoterminowy i auto-abonament – dlaczego, dla kogo i gdzie? W obecnych czasach, w naszej cywilizacji wiele osób nie potrafi obejść się bez samochodu. Umożliwia on pracę i sprawniejszą organizację codzienności – samochód potrafi oszczędzić wiele czasu i dać zarobek. Popularyzacja auto-mobilności przyniosła także wiele instrumentów finansowych, które pozwalają użytkować, bądź kupić samochód na dogodnych warunkach.

Są tacy, którzy cenią sobie własność i dla nich jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakup auta za gotówkę. Inni szukają optymalizacji podatkowej – a w tym wypadku najlepiej sprawdza się leasing. Jest jeszcze trzecia grupa – ludzie, dla których liczy wygoda i elastyczność. Nie chodzi już tylko o użytkowanie, ale także obsługę auta, zbycie go lub wymianę, gdy przestaje spełniać oczekiwania. Dla takich ludzi powstały oferty wynajmu długoterminowego i auto-abonamenty.

Wynajem długoterminowy i auto-abonament – dla kogo?

Instrument pozwalający finansować użytkowanie i/lub zakup samochodu w takiej formie kierowany jest do osób ceniących spokój użytkowania i nieskomplikowaną formę rozliczeń, którzy gotowi są za to dopłacić. Słowo „użytkowanie” jest kluczowe, bo fundamentalnym założeniem takich rozwiązań jest właśnie dzierżawa pojazdu na dany okres. Wprawdzie można wykupić wynajmowany pojazd, ale finalna cena całego procesu użytkowania, serwisowania i zakupu samochodu przewyższają te znane z leasingu lub kupna za gotówkę.

Główne motywacje stojące za wynajmem samochodu to:

  • Jedna rata zawiera wszystkie opłaty – począwszy od sfinansowania wartości auta, przez polisy idąc, aż na obsłudze serwisowej kończąc.
  • Elastyczność – taka forma pozwala łatwo wymienić samochód, gdy przestanie być dla nas użyteczny, bądź zmieniły się okoliczności (zmiana sytuacji finansowej, narodziny dziecka itp.)
  • Nie trzeba się przejmować większością nieprzewidzianych napraw czy wyborem odpowiedniego ubezpieczenia – usługodawca załatwia te sprawy wg. własnych wymogów.

Najprościej zatem stwierdzić, że wynajem długoterminowy to dzierżawa pojazdu spięta z kompleksową obsługą wszystkiego, co z nim związane. I w kontekście komfortu usługi daje elastyczność nieporównywalną z innymi formami finansowania samochodu. Porównywanie wymiaru ekonomicznego wynajmu długoterminowego z leasingiem nie ma zbyt dużego sensu. Leasing jest spłatą wartości pojazdu, a wynajem długoterminowy bądź auto-abonament opłatą za samo użytkowanie.

Wynajem długoterminowy i auto-abonament – wady i zalety

Ciężko jest mówić o wadach i zaletach, ponieważ wada dla jednego będzie zaletą dla drugiego. Istnieją jednak przesłanki, które uwydatniają powszechne problemy i dobra związane z wynajmem.

  • Usługi dodatkowe są w cenie – nie musimy przejmować się ich wyborem i kilkoma rachunkami – zamiast tego płacimy jedną ratę.
  • Podmioty, które pojazdy wynajmują mają spore pole manewru w kontekście negocjacji cen z ubezpieczycielami, salonami itd. To bezpośrednio rzutuje na indywidualne możliwości finansowe użytkownika.
  • Pozwala zmienić pojazd na inny podczas trwania kontraktu.
  • W wynajmie długoterminowym i auto-abonamencie limit kilometrów, który może pokonać użytkownik, jest ściśle określany, a jego przekroczenie z reguły bywa kosztowne. W oparciu o wskazany przez użytkownika przebieg, podmiot finansujący kalkuluje wysokość raty i wartość rezydualną samochodu
  • Kwota wykupy samochodu po wykonaniu kontraktu bywa naprawdę spora – z reguły jest to realna wartość pojazdu na dany czas.
  • Niska elastyczność po wykonaniu umowy – w przypadku leasingu możemy spotkać się z możliwością przedłużenia finansowania, bądź rozłożenia na raty wartości wykupu samochodu. Wynajem bardzo rzadko daje taką możliwość.

Gdzie szukać ofert wynajmu długoterminowego i auto-abonamentu?

Taka forma finansowania staje się coraz popularniejsza, z tego też tytułu liczba podmiotów oferujących taką usługę stale rośnie. O ile z leasingiem powiązane są duże firmy i banki, tak w przypadku wynajmu długoterminowego zakres jest szerszy.

Wynajem długoterminowy i auto-abonament możemy znaleźć w ofercie salonów i dealerów samochodowych. Na rynku specjalizuje się sporo innych dużych podmiotów, które posiadają takie finansowanie w swojej ofercie – Alphabet, Arval, Carefleet, Masterlease, LeasePlan, Qarson, FMLeasing i inne.

Na rynku jest także sporo mniejszych przedsiębiorstw, które posiadają często flotę kilkunastu-kilkudziesięciu samochodów i udostępniają je klientom właśnie w formie wynajmu. Jest to zazwyczaj wariant najdroższy, ale doświadczenia wielu użytkowników każą sądzić, że daje też największa elastyczność. Łatwiej się dogadać z właścicielem małego przedsiębiorstwa niż pracownikiem dużej firmy.

Przeczytaj także o leasingu i kredycie samochodowym.

Udostępnij, jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Zima to pora roku, kiedy warunki na drodze są szczególnie trudne. Śnieg, lód, mgła i niska widoczność mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowców. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na drodze podczas zimy, aby zminimalizować ryzyko wypadku. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na drodze podczas zimy.
2023-01-24
Regularne przeglądy techniczne to podstawa utrzymania samochodu w dobrym stanie. W trakcie takiego przeglądu mechanik sprawdza stan układu hamulcowego, zawieszenia, układu kierowniczego, układu chłodzenia i innych ważnych elementów, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i naprawienie ich przed poważniejszymi problemami.
2023-01-23
Polerowanie samochodu to jeden z najważniejszych kroków w procesie utrzymania czystości i blasku lakieru.
2023-01-18
Filtry DPF, czyli filtry cząstek stałych, są jednym z ważniejszych elementów układu wydechowego w samochodach diesel. Ich zadaniem jest usuwanie szkodliwych cząstek stałych z emitowanego przez silnik spalin, co pozytywnie wpływa na środowisko i zdrowie ludzi.
2023-01-18
Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla osoby, która należy do grona fanów motoryzacji, to mamy dla ciebie kilka ciekawych propozycji.
Czas świąt Bożego Narodzenia to czas radości, w tym okresie wzrasta ruch na drogach, a co za tym idzie, ryzyko wypadków samochodowych.