Jak kupić nowy samochód z salonu na kredyt?

Jak kupić nowy samochód z salonu na kredyt?

Nastał ten moment w życiu, że zamierzasz po raz pierwszy kupić nowy samochód z salonu. To w zasadzie oczywiste – idziesz i kupujesz. Rzeczywistość jednak zawsze przynosi pytania. Jak więc kupić nowy samochód z salonu na kredyt? W dzisiejszym świecie kupno samochodu z salonu nie musi od razu oznaczać potrzeby „wyłożenia” dużej gotówki, a nawet jeśli posiadamy potrzebne środki, to czerpanie z oszczędności nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Jako osoby fizyczne mamy do wyboru kilka instrumentów, które pozwalają sfinansować zakup pojazdu w cyklicznych opłatach. Ilość tych instrumentów rośnie wraz z rozwojem branży samochodowej i finansowej. Obecnie, aby korzystać z nowego samochodu, możemy go kupić za gotówkę, bądź skorzystać z:

  • zakupu na kredyt samochodowy;
  • zakupu ze środków kredytu konsumenckiego;
  • leasingu konsumenckiego;
  • wynajmu długoterminowego;
  • abonamentu na samochód (który jest w konstrukcji najbliższy wynajmowi).

Ponadto nieustannie zmienia się rynek car-sharingu – jedne firmy umierają, powstają nowe, cały czas taki model korzystania z auta jest usprawniany, a klienci oswajani. Każda z powyższych opcji wymaga osobnego wątku, więc dziś – kredyt samochodowy i kredyt konsumencki.

Jak wybrać odpowiedni kredyt na zakup nowego samochodu?

„Auto na kredyt” to pojęcie bardzo ogólne. Kredyt poza terminami spłat, kwotami i wzajemnym zabezpieczeniem interesów może zawierać kilka punktów więcej. Umowa kredytowa może definiować, w jaki sposób i na co użyczone środki zostaną przeznaczone. To jest fundament różnic pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem konsumenckim spożytkowanym na zakup samochodu. Są wady i zalety, ale po kolei.

Nowy samochód z salonu na kredyt samochodowy

Pierwsza myśl, jaka się kryje za kredytem samochodowym to niskie oprocentowanie. I to prawda – wybierając taki produkt kredytowy, z pewnością zapłacimy niższe odsetki niż w przypadku kredytu gotówkowego. Nie ma jednak nic za darmo – umowa o kredyt samochodowy przede wszystkim definiuje, na jaki egzemplarz środki zostaną przeznaczone – tutaj wierzyciel ma więc możliwość „zatwierdzenia” zabezpieczenia”. Pojazd staje się zabezpieczeniem, a jednym z warunków jest sporządzenie cesji na rzecz banku.

Trzeba liczyć się z tym, że bank, czy inny kredytodawca prawdopodobnie będzie miał dodatkowe wymogi, takie jak obowiązkowe posiadanie ubezpieczenia AC (nierzadko w opcji premium). Jeśli jednak spłata kredytu jest dobrze zaplanowana, a ubezpieczenie AC i tak było planach, warto skorzystać z takiego kredytu, bowiem faktycznie przekłada się na niższy koszt obsługi (tj. odsetki).

W przypadku kredytu samochodowe powszechnie stosuje się wkład początkowy, który zazwyczaj stanowi minimum 10% wartości pojazdu, choć jest to elastyczny warunek. Ponadto oferty banków i innych podmiotów kredytujących samochody, są bardzo różne i często zależne od zdolności kredytowej klienta.

Czym jest rata balonowa w kredycie samochodowym?
Rata balonowa to progresja w ratach – ułatwia wymianę auta na nowszy lub końcowy wykup

Warto wspomnieć jeszcze o ratach balonowych – czym są? Otóż rata balonowa to nic innego jak rata progresywna. Z każdym kolejnym okresem rozliczeniowym kwota do opłacenia rośnie. Przy czym – tutaj istotne są też późniejsze decyzje, ponieważ środki pochodzące z progresji stawki ratalnej, mogą zostać przekazane na wykup pojazdu na własność. Tak się jednak stać nie musi, a my możemy skorzystać z wymiany auta na nowszy na preferencyjnych warunkach z rabatami.

Nowy samochód z salonu na kredyt gotówkowy

To wariant zdecydowanie powszechniejszy w przypadku zakupu aut używanych. Po pierwsze banki niechętnie udzielają kredytów samochodowych na pojazdy używane – kilkuletnie. Po drugie – skorzystanie z kredytu samochodowego, prawie na pewno wiąże się z obowiązkiem wystawienia pełnej faktury VAT przez sprzedającego, a auta używane często kupuje się prywatnie.

Jaki kredyt na zakup samochodu wybrać?
Kredyt gotówkowy na zakup samochodu to rozwiązanie droższe, ale elastyczniejsze

Pozostawiając jednak auta używane w szufladzie, jakie zalety niesie za sobą zakup samochodu nowego, finansując go kredytem konsumenckim? W teorii to bez sensu, ponieważ RRSO w kredytach konsumenckich jest wyższa niż w przypadku kredytów samochodowych. Ale jak zawsze jest kilka „ale”.

  • Kupując nowy samochód z salonu na kredyt konsumencki – gotówkowy, to dla salonu/dilera znaczy, że płacisz gotówką. Taki stan rzeczy pozwala negocjować „grubiej”. Zdarza się, że uzyskany upust jest wyższy niż dysproporcja w oprocentowaniu, między omawianymi kredytami.
  • W dokumentach jako właściciele widniejemy tylko my, a to bez polemizowania większa elastyczność prawna i po prostu codzienna.
  • Środki z kredytu konsumenckiego można spożytkować na inne wydatki związane z samochodem, których w kredycie samochodowym uwzględnić się nie da.

W przypadku tego ostatniego trzeba się zatrzymać – dzisiejsza oferta dealerów jest tak szeroka, że można skonfigurować samochód, akcesoria do niego, rozszerzoną gwarancję, serwisy, opony itd. w ramach jednej umowy. Chcąc jednak wyposażyć samochód w coś bardziej „niekoncernowego”, jak np. dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe, akcesoryjne felgi Vossena, czy choćby ubezpieczenie inne niż to odgórnie proponowane, wówczas dodatkowe środki z kredytu konsumenckiego się przydadzą.

Jaki kredyt wybrać na zakup nowego samochodu?

Kupując nowy samochód z salonu na kredyt jako osoba fizyczna ciężko jednoznacznie polecić jedno rozwiązanie. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Oferta producentów aut i banków jest naprawdę spora. Co większe koncerny posiadają swoje produkty finansowe, a nawet banki (np. Toyota, VW). Niezależnie jednak od tego, jak sfinansujemy samochód, na końcu będzie to kredyt, leasing lub pewna forma dzierżawy w nowoczesnym opakowaniu. Nasz stosunek prawny jako osób fizycznych także nie daje dużego pola manewru do optymalizacji podatkowej. Trzeba wziąć kalkulator w dłoń i próbować negocjować z dealerem.

Jak oszczędzić kupując auto z salonu?
Negocjacje z dealerem i odpowiedni moment zakupu może przynieść spore oszczędności

Nie tylko wybór samego produktu, czy negocjacje ze sprzedawcą mogą definiować ostateczną cenę za samochód. Warto rozważyć zakup samochodu w okresie grudzień-styczeń – jest to czas wyprzedaży mijające rocznika. Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych oszczędności jest na szali w przypadku popularnych modeli.

Kredyt Cię nie interesuje? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się więcej o innych formach finansowania zakupu pojazdu – tak nowego, jak i używanego.

Udostępnij, jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Zima to pora roku, kiedy warunki na drodze są szczególnie trudne. Śnieg, lód, mgła i niska widoczność mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowców. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na drodze podczas zimy, aby zminimalizować ryzyko wypadku. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na drodze podczas zimy.
2023-01-24
Regularne przeglądy techniczne to podstawa utrzymania samochodu w dobrym stanie. W trakcie takiego przeglądu mechanik sprawdza stan układu hamulcowego, zawieszenia, układu kierowniczego, układu chłodzenia i innych ważnych elementów, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i naprawienie ich przed poważniejszymi problemami.
2023-01-23
Polerowanie samochodu to jeden z najważniejszych kroków w procesie utrzymania czystości i blasku lakieru.
2023-01-18
Filtry DPF, czyli filtry cząstek stałych, są jednym z ważniejszych elementów układu wydechowego w samochodach diesel. Ich zadaniem jest usuwanie szkodliwych cząstek stałych z emitowanego przez silnik spalin, co pozytywnie wpływa na środowisko i zdrowie ludzi.
2023-01-18
Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla osoby, która należy do grona fanów motoryzacji, to mamy dla ciebie kilka ciekawych propozycji.
Czas świąt Bożego Narodzenia to czas radości, w tym okresie wzrasta ruch na drogach, a co za tym idzie, ryzyko wypadków samochodowych.