Leasing auta w 2021 roku – jak skorzystać? Wady i zalety.

Leasing auta w 2021 roku – jak skorzystać? Wady i zalety.

W 2021 roku istnieje co najmniej kilka możliwości sfinansowania zakupu/użytkowania pojazdu. Poza zyskującymi popularność formami, takimi jak wynajem i abonament, pozostają dwie względnie popularne praktyki. Są to: kredyt i leasing – dzisiaj o tej drugiej. Leasing auta w 2021 roku – jak z niego skorzystać? Czy leasing auta jest wciąż opłacalny?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to leasing – jak działa i czy się opłaca?
  • Co można sfinansować leasingiem?
  • Leasing auta – na czym polega?
  • Rodzaje leasingu samochodowego.
  • Leasing – dla kogo?
  • Ile kosztuje leasing samochodu?
  • Wykup przedmiotu leasingu – ile kosztuje i czy warto?

Czym jest leasing – jak działa i czy się opłaca?

Na pytanie „co to jest leasing?” wielu odpowie, że to forma finansowania, która pozwala korzystać i /lub nabyć samochód, bądź inny pojazd. I forma ta, jest przede wszystkim korzystna dla przedsiębiorców ze względu na możliwości optymalizacji podatkowej.

I takie stwierdzenie jest prawdziwe, ale dość niekompletne. Leasing jest stosunkiem cywilnoprawnym, zachodzącym pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Ten stosunek prawny jest niejako dzierżawą przedmiotu leasingu, w której podmiot finansujący (np. bank) pozwala korzystającemu (leasingobiorca – podmiot fizyczny/gospodarczy) korzystać z ów przedmiotu przez ustalony czas i na ustalonych warunkach.

Choć wielu utożsamiania leasing głównie z pojazdami, tak zakres jest szerszy – prawo reguluje, że przedmiotem umowy leasingowej mogą być obiekty konsumpcyjne, inwestycyjne oraz nieruchomości. Możliwość skuteczniejszej optymalizacji podatkowej jest faktem, jednak wielu przedsiębiorców korzysta z tej formy finansowania z innej pobudki – potrzeby użytkowania danego sprzętu bez potrzeby sięgania po środki własne. Istnieje leasing konsumencki, który ma podobną strukturę finansową, lecz ze względów prawnych, nie pozwala osobom fizycznym optymalizować podatków w taki sam sposób, jak podmiotom gospodarczym, ale to temat na inny wpis.

Co mogę sfinansować leasingiem?

Nie zagłębiając się w meandry przedsiębiorczości, krótko mówiąc – sfinansować leasingiem można praktycznie wszystko, co niezbędne jest do funkcjonowania naszego biznesu. Chodzi nie tylko o pojazdy i maszyny ciężkie. Urządzając swoje przedsiębiorstwo, w zależności od jego charakteru, będziemy potrzebować sprzęt IT, oprogramowanie, wyposażenie biura, meble i wiele innych.

Leasing auta- na czym polega?

O popularności leasingu nie ma co dyskutować – w ostatniej dekadzie firmy leasingowe i działy banków zajmujące się tymi produktami, odnotowywały znaczne wzrosty, choć statystyki Związku Polskiego Leasingu z 2019 wskazały, że trend się odwraca.

Zmiana ta nie jest przypadkowa, wtedy właśnie w życie weszły nowe przepisy o podatku dochodowym, dotyczące samochodów osobowych. W zależności od prowadzonego biznesu taka forma przestaje być atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców.

W swoich fundamentach leasing samochodu łączy dwie inne formy finansowania – kredyt i dzierżawę. Podmiot decydujący się na leasing korzysta z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie. A ta poza oczywistymi informacjami finansowymi, może zawierać także zapisy dotyczące dopuszczalnego zużycia pojazdu czy tego, kto z przedmiotu może korzystać – bowiem, dopóki nie zdecydujemy się na wykup pojazdu, ten pozostaje własnością leasingodawcy, więc to ten rozdaje karty.

Po zakończeniu umowy leasingu można samochód wykupić, bądź po prostu zwrócić leasingodawcy i prawdopodobnie oczekiwać lepszych warunków na kolejne umowy tego typu. Kwestię wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej warto przemyśleć przed podpisaniem umowy. Ta bowiem definiuję wysokość wykupu, rat i opłaty wstępnej. W zależności od tego, jak chcemy z samochodu korzystać, możemy liczyć na korzystniejsze, lepiej skrojone warunki finansowania.

Rodzaje leasingu samochodowego

Mimo że leasingować można różne przedmioty, tak leasing samochodu jest tak bardzo rozwinięty, że daje często nieco szerszy zakres możliwości. Leasing auta dzielimy na leasing operacyjny i leasing finansowy.

Warto poznać różnice między obiema formami, bo wybór odpowiedniej formy może decydować o opłacalności rozwiązania. Główne różnice między obiema formami, to zasada rozliczenia podatku VAT.

Decydując się na leasing finansowy, cały podatek należy opłacić wraz z pierwszą ratą leasingową, a w koszta uzyskania przychodu możemy „wrzucić” odsetki od rat, a nie całą ratę – taka forma motywuje także fakt, że od początku trwania umowy jesteśmy właścicielem pojazdu, a to pozwala nam dokonać odpisu amortyzacyjnego. Ta forma leasingu nie motywuje minimalnego czasu trwania umowy, choć jest umową na czas określony.

Leasing operacyjny daje możliwość „wrzucenia” do kosztów uzyskania przychodu prawie wszystkie wydatki powiązane z przedmiotem leasingu – poza ratami, będzie to także opłata wstępna, wydatki na paliwo i serwisy samochodu, a także jego wyposażenie. Umowa leasingowa w tym wypadku zawierana jest na co najmniej 40% czasu amortyzacji środka trwałego. Różnicą jest także opłatą podatku – tu odbywa się on cyklicznie, nie jednorazowo.

Leasing auta – dla kogo?

Choć istnieją leasingi konsumenckie, tak są to niejako „trailery”. Leasing jako forma finansowania pojazdu powstała z myślą o przedsiębiorcach ze względu za korzyści idące za optymalizacją podatkową oraz łatwością obsługi. Dlatego właśnie z leasingu najczęściej korzystają wszelkiej maści przedsiębiorstwa – tak te małe, jak wielkie posiadające floty liczące setki pojazdów.

Kolejną zaletą leasingu jest to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby młoda, świeżo otwarta firma otrzymała leasing na samochód, dzięki któremu przedsiębiorstwo będzie mogło zarabiać. Często wiąże się z to podwyższoną opłatą początkową, lecz to wciąż niewielki wymóg porównując wymogi związane z kredytem czy zakupem za gotówkę.

Aby otrzymać leasing, będziemy potrzebować podstawowe dokumenty – dane rejestrowe firmy, wniosek leasingowy i dowód osobisty.

Ile kosztuje leasing samochodu?

To pytanie z gatunku – ile zjeść, żeby się najeść? Wszystko jest kwestią indywidualną, bowiem na wpływ ceny ma:

  • wartość leasingowanego samochodu,
  • wysokość wpłaty własnej,
  • wysokość limitu kilometrów,
  • atrakcyjność oferty leasingodawcy,
  • wiarygodność leasingobiorcy,
  • długość trwania umowy,
  • i wiele, wiele innych.

Z tych właśnie powodów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ile kosztuje leasing. Jednak warto nadmienić, że ta pozorna komplikacja pozwala stworzyć produkt naprawdę skrojony na nasze potrzeby – bez zbędnych wydatków. Warto także z leasingodawcami negocjować, a przede wszystkim przejrzeć oferty konkurencji – rynek jest bardzo duży – tak jak ewentualne zyski i straty wynikające z wyboru danej oferty.

Leasing auta a wykup pojazdu – jak to działa?

Skupię się tu stricte na leasingu samochodu, jednak podobne zależności rządzą także innymi przedmiotami leasingu.

Po spłacie leasingu – czyli wypełnieniu warunków umowy leasingu, auto nie przechodzi na naszą własność. Po wpłacie ostatniej raty użytkownik ma określony, zapisany w umowie czas na podjęcie decyzji dotyczącej wykupu pojazdu.

Wcześniej wspomniałem, że o motywacjach wykupu samochodu warto zdecydować przed podpisaniem umowy, bo pozwala to skonstruować umowę tak, aby była korzystna właśnie w przypadku naszych konkretnych potrzeb. Warunkiem, który jest ustalany, to wysokość wykupu po zakończeniu trwania umowy.

Ciężko przewidzieć czy dany pojazd spełni nasze oczekiwania i nie będziemy się chcieli z nim rozstać. Jednak podczas konstruowania umowy leasingowej mamy możliwość manipulowania wysokością rat ze względu na wysokość opłaty początkowej i ceny wykupu. Jeśli zamierzamy wykupić pojazd po umówionym okresie, warto rozważyć niski wykup końcowy (np. 10% wartości pojazdu nowego), jednocześnie godząc się na nieco wyższe raty. Jeśli zależy nam jedynie na użytkowaniu przez określony czas – niewarto ustalać niskiego wykupu, skoro tym samym rośnie wysokość raty.

Gdy już decyzję podejmiemy – w zależności od tego, jak nasza umowa leasingowa wygląda, mamy kilka możliwości. Samochód można wykupić i odsprzedać na rynku wtórnym, co jest metodą popularną. Możemy auto wykupić i zwyczajnie dalej korzystać z przedmiotu leasingu. Można także zrezygnować całkowicie z wykupu, a w zamian otrzymać określoną umową kwotę zwrotu, bądź rabat na kolejną umowę leasingową.

Należy pamiętać, że w momencie przeniesienie własności przedmiotu leasingu dochodzi do typowego stosunku prawnego, jakim jest dostawa towaru. Z tego względu należy pamiętać o wszystkich obowiązkach i zasadach, jakie istnieją przy transakcjach handlowych.

Leasing auta nie dla Ciebie? Przeczytaj o zakupie pojazdu na kredyt (samochodowy i ze środków kredytu gotówkowego).

Udostępnij, jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Zima to pora roku, kiedy warunki na drodze są szczególnie trudne. Śnieg, lód, mgła i niska widoczność mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowców. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na drodze podczas zimy, aby zminimalizować ryzyko wypadku. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na drodze podczas zimy.
2023-01-24
Regularne przeglądy techniczne to podstawa utrzymania samochodu w dobrym stanie. W trakcie takiego przeglądu mechanik sprawdza stan układu hamulcowego, zawieszenia, układu kierowniczego, układu chłodzenia i innych ważnych elementów, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i naprawienie ich przed poważniejszymi problemami.
2023-01-23
Polerowanie samochodu to jeden z najważniejszych kroków w procesie utrzymania czystości i blasku lakieru.
2023-01-18
Filtry DPF, czyli filtry cząstek stałych, są jednym z ważniejszych elementów układu wydechowego w samochodach diesel. Ich zadaniem jest usuwanie szkodliwych cząstek stałych z emitowanego przez silnik spalin, co pozytywnie wpływa na środowisko i zdrowie ludzi.
2023-01-18
Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla osoby, która należy do grona fanów motoryzacji, to mamy dla ciebie kilka ciekawych propozycji.
Czas świąt Bożego Narodzenia to czas radości, w tym okresie wzrasta ruch na drogach, a co za tym idzie, ryzyko wypadków samochodowych.