Immobilizer CAN – skuteczna broń przeciwko złodziejom samochodów

Immobilizer CAN – skuteczna broń przeciwko złodziejom samochodów

Immobilizer CAN nie jest aż tak powszechnie znany, ale ogólnie o immobilizerach każdy chyba słyszał – służą one zabezpieczeniu samochodu przed kradzieżą. Immobilizer unieruchamia samochód, jeśli jego użycie nie zostało autoryzowane. Najpowszechniejszymi immobilizerami są te fabrycznie montowane przez producentów aut – najczęściej autoryzacja polega na użyciu oryginalnego kluczyka, bądź pilota. Zabezpieczenie niestety o niskiej skuteczności.

Immobilizer CAN – co to jest

Poza wspomnianymi fabrycznymi immobilizerami, na rynku istnieje wiele urządzeń, które w sposób mechaniczny odcinają zapłon – np. poprzez zamknięcie elektrozaworu pompy, bądź zablokowaniu iskry. Jest jeszcze trzeci typ – immobilizer CAN – urządzenie, które unieruchamia samochód w sposób cyfrowy. Co ważne – działa nie tylko z samochodami spalinowymi, ale także hybrydami i autami elektrycznymi.

Słowo immobilizer jest powszechnie znane, skrót CAN – niekoniecznie. Warto zapoznać się z artykułem dotyczącym magistrali CAN – urządzeniem, które zrewolucjonizowało użycie elektroniki w samochodzie i spokojnie można je nazywać mózgiem współczesnych samochodów.Jak zostało już powiedziane – immobilizer CAN pozwala unieruchomić samochód w sposób cyfrowy. Jest urządzeniem, które instaluje się w szynie CAN, a to pozwala na komunikacje z wszystkimi innymi urządzeniami w pojeździe. Z tego względu immobilizer CAN umożliwia zestroić zabezpieczenie antykradzieżowe w indywidualny sposób.

Jak dokładnie działa immobilizer CAN?

W przypadku immobilizerów działających w sposób mechaniczny najczęściej zastosowany jest przerywacz sygnału, który wpięty jest w wiązkę elektryczną. Rozwiązania tego typu są na tyle powszechne, że większość złodziei wie jak je obejść, a poza tym rozcinanie kabli zawsze kończy się utratą gwarancji na samochód. W przypadku immobilizera CAN możliwe jest schowanie centralki w dowolnym miejscu w samochodzie i żadne kable nie są przecinane. Za autoryzacje będzie odpowiadał transponder lub specjalnie zaprogramowany kod składający się z sekwencji przycisków/manetek do użycia w samochodzie. Istnieją też immobilizery CAN pozwalające odblokowywać samochód za pomocą smartfona.

W celu odblokowania zapłonu silnika przykładamy nadajnik (transponder) do czytnika znajdującego się w aucie, zbliżamy kluczyk z nadajnikiem do stacyjki lub wpisujemy odpowiedni kod – zależnie od stosowanej wersji immobilizera CAN. Urządzenie przesyła impuls, który pozwala odblokować silnik. Bez prawidłowego sygnału samochód nie odpali, dzięki czemu niepowołana osoba nie będzie mogła odjechać autem. Po przyłożeniu nadajnika w odpowiednie miejsce lub wpisania kodu, między dwoma częściami immobilizera następuje wymiana danych. Jeśli kod, wprowadzony w ustalonej formie, się zgadza, odbiornik wysyła sygnał zwrotny. Jeśli sygnały są identyczne, blokada silnika zostaje zdjęta. Cały proces trwa od milisekund do kilku sekund, więc jest dla użytkownika całkowicie nieuciążliwy.

Zabezpiecz-Auto.pl

Najpowszechniejszą obecnie metodą kradzieży samochodów jest kradzież na walizkę – złodzieje przechwytują sygnał z kluczyka/pilota KeyLess znajdującego się w domu ofiary, wzmacniają sygnał i przekierowują go do centralki samochodu, ten już bezproblemowo się uruchamia. W takiej sytuacji fabryczny immobilizer, który został przewidziany przez producenta, jak i autoalarm pozostaną bezskuteczne, ponieważ samochód będzie myślał, że wszystko jest w porządku. Właśnie w takich okolicznościach barierę ma stanowić immobilizer CAN, który unieruchamia pojazd, nawet jeśli skradzione zostaną kluczyki – jedynie właściciel lub „przeszkolony” użytkownik jest w stanie autoryzować użycie samochodu.

Ze względu na fakt, iż urządzenie opiera się o magistralę CAN, możliwe jest łatwe rozbudowanie takiego zabezpieczenia o dodatkowe moduły – np. syreny, czujniki przechyłu czy GPS, które pozwolą stworzyć kompletny system antykradzieżowy.

Odwiedź zabezpiecz-auto.pl i dowiedz się więcej na temat immobilizera CAN.

Udostępnij, jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Zima to pora roku, kiedy warunki na drodze są szczególnie trudne. Śnieg, lód, mgła i niska widoczność mogą stanowić poważne zagrożenie dla kierowców. Dlatego ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na drodze podczas zimy, aby zminimalizować ryzyko wypadku. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na drodze podczas zimy.
2023-01-24
Regularne przeglądy techniczne to podstawa utrzymania samochodu w dobrym stanie. W trakcie takiego przeglądu mechanik sprawdza stan układu hamulcowego, zawieszenia, układu kierowniczego, układu chłodzenia i innych ważnych elementów, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i naprawienie ich przed poważniejszymi problemami.
2023-01-23
Polerowanie samochodu to jeden z najważniejszych kroków w procesie utrzymania czystości i blasku lakieru.
2023-01-18
Filtry DPF, czyli filtry cząstek stałych, są jednym z ważniejszych elementów układu wydechowego w samochodach diesel. Ich zadaniem jest usuwanie szkodliwych cząstek stałych z emitowanego przez silnik spalin, co pozytywnie wpływa na środowisko i zdrowie ludzi.
2023-01-18
Model czwartej generacji Nissan X-Trail, jedyny 7-osobowy SUV z elektryfikacją, jest już dostępny w Polsce. Wersja Tekna, wyposażona w napęd e-POWER e-4ORCE, jest najczęściej wybierana przez klientów.
2023-01-17
Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne w większości krajów. Jednak co jeśli ktoś chciałby wypić piwo bezalkoholowe zanim usiądzie za kierownicą? Czy może to być niebezpieczne lub nielegalne?